Terence Hill & Bud Spencer: Komedia-kokoelma, osa 1
Crime Busters (1976)
Odds and Evens (1978)
Who Finds a Friend, Finds a Treasure (1981)
Go for It (1983)
Veljekset Wilbur Walsh ja Matt Kirby liittoutuvat ryöstääkseen supermarketin, mutta suunnitelma menee niin pieleen, että nämä kaksi pikkurikollista päätyvätkin liittymään poliisivoimiin! Ja kun Walsh ja Kirby ovat kaduilla, rikollisena oleminen ei ole enää järkevää – ellei sitten halua saada kunnon selkäsaunaa.
Odds and Evens
Velipuolet Johnny (Terence Hill) ja Charlie (Bud Spencer) lähetetään salaiselle tehtävälle paljastamaan gangsteri-imperiumin takana olevat päätekijät, jotka ovat levinneet Floridan urheilu- ja uhkapelimaailmaan. Odds and Evens on, kuten parin muutkin elokuvat, vauhdikas ja vauhdikas komedia, jossa on runsaasti toimintaa ja tilannekomiikkaa. Ja tietysti kaikkea maustavat kuuluisat korvia raastavat nyrkkisäilöt, kun pari joutuu yhteenottoon suuremman rosvojoukon kanssa.
Kuka löytää ystävän, löytää aarteen
Terence Hill ja Bud Spencer ovat palanneet, ja tällä kertaa he esiintyvät yhdessä villimmässä komediassa, joka sijoittuu juuri toisen maailmansodan päättymisen jälkeiseen aikaan. Toivoen löytävänsä haudatun aarteen autiolla saarella, Hill yrittää paeta Spencerin veneellä, mutta tappelun jälkeen he molemmat päätyvät veteen. Kun he lopulta rantautuvat saarelle, he kohtaavat sekä alkuasukkaita, orjakauppaa harjoittavia merirosvoja että sotahaluisen japanilaisten sotilaiden joukon, joka ei ole vielä huomannut sodan päättyneen! Mutta näiden vihamielisten ihmisten läsnäolo ei todellakaan tee aarteenetsinnästä yhtään vähemmän tylsää!
Go for It! (Cement in the Arm)
Doug (Bud Spencer) ja Rosco (Terence Hill) ovat kaksi onnekasta hurmuria, joita luullaan CIA-agenteiksi ja jotka pian varustetaan kaikilla CIA:n teknisillä temppuilla erityistapauksen hoitamiseksi: heidän on pysäytettävä rikollinen neropatti, joka aikoo varastaa Yhdysvaltojen vastikehitetyn avaruussukkulan. Jahdataan heitä tivolissa, yökerhossa ja liimatehtaassa, mikä tietysti johtaa paljon tuhoa.
Kielet: englanti
Tekstitys: tanska, ruotsi, norja, suomi
