Ystävät Felix ja Leon ovat ajamassa Felixin perheen lomamökille Itämeren rannalle, lähellä Ahrenshoopia, kun heidän autonsa hajoaa. Kuljettuaan matkatavaroineen metsän läpi he saapuvat talolle ja huomaavat, että siellä asuu yllättäen Nadja, jonka läsnäolo on ilmeistä, vaikka he eivät häntä tapaakaan. Hänen romanttiset kohtaamisensa pitävät heidät hereillä yöllä, mikä saa Leonin suuttumaan häneen. Lomansa aikana puhutaan metsäpaloista, aluksi kaukana, sitten lähestyvinä.
Leon viettää aikansa huolehtimalla toisen romaaninsa käsikirjoituksesta, kun taas Felix ei ole niin kiireinen valokuvaportfolionsa valmistumisen kanssa. Muutaman päivän kuluessa he ovat molemmat tavanneet Nadjan, joka on ystävällinen ja avulias. Tästä huolimatta Leon on edelleen turhautunut häneen. Samaan aikaan Felix ystävystyy Nadjan ja tämän rakastajan, läheisen rannan hengenpelastajan Devidin kanssa.
Neljän henkilön väliset tunteet kiristyvät, kun Leon murehtii ja vastustaa vuorovaikutusta muiden kanssa. Felix ja Devid aloittavat romanttisen ja seksuaalisen suhteen. Nadja tarjoaa ystävyyttä Leonille, mutta tämä kamppailee sen hyväksymisessä. Pitkän pohdinnan jälkeen hän päättää suostua Nadjan pyyntöön lukea käsikirjoitustaan, jonka Nadja pitää huonona ja sanoo Leonille, että tämä tietää sen heikon laadun. Leon ei ota tätä hyvin vastaan ja eristäytyy loppuillaksi.
Kielet: saksa
Tekstitys: tanska, ruotsi, norja, suomi
